Природата изобилства с безценни дарове. Но поради отдалечеността ни от селото ние все по-малко знаем.
В домашната библиотека на 3 етаж във вила Топи, ще откриете книгата „Природата от 1987г. В нея можете да разпознаете различните тревички, които срещаме. А ако си направите разходка сред природата в региона, можете да си съберете и да си изсушите билки за чай.
Всеки сезон изобилства с полезни и лечебни треви и билки.
В началото на пролетта можем да си направим масло от глухарче. Жълтурчета не само че усмихват на фона на младата, сочна зелена трева, но те са имат и много положително действие върху организма при консумация.
За какво е полезно маслото от глухарче?
От няколко години си приготвям извлек масло от глухарче. Оказва се, че то е изключително благоприятно за мускулни и ставни болки.
Как сами да си направим масло от глухарче в домашни условия?
- Намираме си полянка с нацъфтели глухарчета. Важно е да е далеч от града и най-вече от улица с трафик на автомобили. Целта е цветчетата да са запазили максимално свойствата си. Ако си направите разходка край реката зад вила Топи, със сигурност ще откриете изобилие от находища с жълтурчета.
- Събираме само хубаво нацъфтели глухарчета. Сутрин, преди слънцето да е напекло. Това е важно, защото със затоплянето, билките отделят част от полезността си.
- В сух стъклен съд поставяме глухарчетата, като го напълваме много хубаво с цветчетата.
Изключително важно е цветчетата да не се мокрят и съда да е сух, за да няма контакт на мазнината с вода.
- Доливаме със висококачествено олио или студено пресован зехтин.
- Затваряме буркана хубаво и го оставяме на слънчево място за около 3 седмици.
- Прецеждаме през марля растителното масло и го съхраняваме на хладно и тъмно място, отново в затворен стъклен съд.
- Цветчетата потъмняват от престоя им в мазнината. Тях също ги съхраняваме в затворени в стъклен буран.
Кога и как ползваме маслото от глухарче?
Така приготвения лечебен екстракт от глухарче и растително масло ние ползваме за директна консумация. Цветчетата ги ползваме като добавка към салатата. А зехтина за овкусяване. Те не само обогатяват зеленчуците, но и правят много по-вкусна салата.
Ако имате проблеми със ставите, можете да втривате по няколко пъти на ден (поне 3 пъти) от маслото външно. След около една седмица трябва да усетите подобрение. Както с всяка друга билка, така и с тях не бива да се прекалява. И глухарчетата трябва да се консумират умерено. Ние правим по няколко малки бурканчета всяка пролет. Това е достатъчно, за да презаредим и прочистим тялото си.
Също така можете да си изсушите цвят от глухарче и зимата да си добавяте към чайчетата смес от домашни билки.