Пролетно време природата се пробужда и ни дарява с едни от най-витаминозните и богати на редки хранителни вещества треви, билки и храни.
Април месец сме.
Ако сте във вила Топи не бива да пропускате възможността да съчетаете полезното с приятното. Хем да си направите разходка край реката, хем да си съберете свежа и млада пролетна коприва.
Тъй като този път сме тръгнали с мисия е хубаво да си вземем предварително кошница (или плик), ножица и ръкавица за събиране на пролетната коприва.
Къде да откриете изобилие от пролетна коприва?
Заключвайки главната порта на къщата, тръгвате на дясно по улицата. В края й кривате на дясно. Малко след това в ляво и пак в дясно ще видите метален мост, по който можете да преминете реката. Завивате отново на дясно и се озовавате по дълга пътека черен път. Реката ви остава от дясната страна. А от ляво започват полетата и обработваемите площи.
Усещането е като Червената шапчица.
Природата се е раззеленила, чуруликат птички, времето е слънчево и топличко, но не е лятна жега… Идеално време за разходка. Пътеката е около 5 км и ще ви отведе до главния асфалтов път. Тук можете да пресечете реката по каменния мост и да се върнете до вила Топи по другия й бряг.
Съвет – преценете според деня и по кое време сте излезли на разходка преди обяд или след обяд. Винаги е по-приятно да се разхождате от сенчестата страна.
Копривата вирее по влажни места.
Точно тук по брега на реката сме сигурни, че ще успеете да намерите изобилие от коприва. И тъй като можете да си го позволите Ви съветваме да събирате само връхчетата на младата пролетна коприва. Хубаво е да я познавате на външен вид. Ако не най-сигурният й отличен белег е паренето при докосване. Съветваме Ви да не залагате на тази проверка, тъй като дискомфорта не е моментен, а продължава известно време.
За какво е полезна копривата?
Копривата е една от най-полезните храни за нашата кръвоносна система. Често се препоръчва за консумация при установена липса на желязов организма или анемия.
Също така отварите от коприва са полезни за пречистване на кръвта. Чудесно е да се направи един цикъл от около месец консумиране на чай от коприва сутрина на гладно. Това има антибактериално и изчистващо организма действие. А също така подсилва и имунната система.
В моето детство беше известна процедурата за подхранване на косата с пролетна коприва. А именно: при бланширането на пролетната коприва водата, в която е била се отделя. С нея се изплаква измитата коса и така се оставя да изсъхне. Отварата е богата на много хранителни вещества и минерали. Тя подхранва косата и й придава блясък. Също така подсилва растежа й.
Листата от коприва може да се изсушат и да се ползват за в бъдеще.
Как да си изсушим коприва?
При положение, че можете да се сдобиете с коприва от природата, ще е грехота да не си отнесете поне малко вкъщи. За целта можете да я изсушите. Необходимо е листенцата да се измият и да се разстелат върху хавлия на сенчесто и проветриво място. Всеки ден копривата се обръща, като се разбърква и растила отново. След около седмица ще са готови. Съхраняват се на тъмно и в хартиен плик, за да може да диша копривата, но да не си губи полезните свойства.
А ние след като се разходихме отиваме да си сготвим вкусен обяд в лятната кухня на вила Топи – пролетна коприва с яйчица и сиренце. И да си я хапнем с наслада на дворчето на слънчице.